Uudised
Paiknemine kahe tsivilisatsiooni piiril, põhja pool Peipsi järve asuva ainukese ida-lääne suunalise ühendustee ja strateegiliselt tähtsa sillakoha (Narva) naabruses – need on põhjused, miks Vaivara on ikka ja jälle jäänud ette sõdivatele vaenuvägedele. Ajaloolase Mati Õuna hinnangu kohaselt saab Vaivarat vaadelda kui 900-aastast lahinguvälja – Vene kroonikates on esimesi märke Vaivarat läbinud sõjakäikude kohta juba aastast 1051, mil Novgorodi väepealik Ostramiri salgad Eestimaad väisasid. Nende sajandite jooksul on põlisrahvas olnud enamasti pealtvaataja (ja paraku ka suurim kannataja) vägevamate jõukatsumistes, olgu need siis vene-saksa või vene-rootsi vastastikused mittemõistmised. Vaid Vabadussõja aastail, 1918-1920, sõdisid eestlased siinsel Viru rindel iseenese sõda. Ja mitte halvasti.
 
Vaivara valla territooriumil Sinimägede piirkonnas on säilunud arvukad ja Eestis ainulaadsed sõjalised välikindlustused: Põhjasõja ajal enne 1704. aasta Narva lahingut vene vägede poolt mullast kokku kuhjatud ja ehitatud kindlustusliin, nn Rootsi vall; Esimese maailmasõja ajal venelaste ja sõjavangide poolt ehitatud Peterburi kaitseliin koos Pargimäe sisse uuristatud kamberkäikudega; 19. sajandi lõpul alustatud Meriküla rannakaitsepatarei kahurialused ja laskemoonaladu; Teise maailmasõja kaitseliinid ehk nn Tannenbergi liin.
 
Vaivara valla territooriumil, samanimelise raudteejaama lähedal, tegutses perioodil sügis 1943 - kevad 1944 saksa koonduslaager, mis oli pealaagriks kogu Eestile. Laagri asukoht on tähistatud mälestusmärgiga.

Vaivara vallas toimunud sõjaliste sündmuste (Vabadussõda ja Teine maailmasõda) paikadesse on püstitatud mitukümmend mälestusmärki.

Muuseumi uus koduleht www.sinimagedemuuseum.ee

____________________________

PARIM UUS SEIKLUS 2019

Vaivara Sinimägede muuseum – AJARÄNNAK 1944. a. EVAKUATSIOON

____________________________

Maastikumäng
Programmi käigus saavad õpilased teada, kuidas lugeda kaarti, mida
tähendavad märgid ja värvid kaardi peal. Kaardi abil peavad lapsed leidma kontrollpunktid ja lahendama vastavad ülesanded.

Maastikumäng läbib Sinimäe asula kõige huvitavamad kohti nagu Sinimäe põhikool, I maailmasõja punkrid, Pargimägi ja vaatetorn.

Mängu käigus toimub ka muuseumi külastus.
Vanus: 4-6 klass
Maksumus: 20 eur+ muuseumi pilet
Inimeste arv: kuni 10 in.

____________________________

Vaivara Sinimägede Muuseum on avatud

Avatud: T- L  10.00- 17.00;
15. juuni-15.august 10.00-18.00 
P 10.00- 16.00

Muuseumi hinnakiri alates 15.jaanuarist:

Pilet
3 €

Sooduspilet
(õpilased alates 10.a, üliõpilased, ajateenijad, pensionärid)
2 €
Lastegrupi liige kuni 10.a
1 €

Perepilet
7 €

Giiditasu muuseumis (kuni 30 min, ettetellimisel)
10 €
Giiditasu eestikeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
30 €
Giiditasu võõrkeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
35 €

____________________________

Giidide ja matkade tellimine

392 4634 (muuseum)

muuseum@vaivara.ee

Ivika Maidre 56 474 552

Tõnis Tolpats 53 636 222

Jekaterina Muravjova 55587274

____________________________ 

____________________________Endises Vaivara mõisa aidas on avatud 1944.a. lahingutele pühendatud väljapanek. Eksponeeritud on relvi, mundreid, fotosid, sõdurite isiklikke esemeid. Muuseumis on võimalik vaadata ajalugu tutvustavaid ja kroonikafilme.