Uudised
Vanalt maanteelt endise kihelkonnakiriku juurde viiva tee ääres asub Vaivara vana kalmistu. Siia hakati matma pärast 1782. aastat, mil keisrinna keelas matmised kirikute juurde. Kalmistult leiame Korffide hauaplatsi ja kabeli jäänused, siia on maetud mitmed põlisvaivaralased. Viimase sõja ajal, juuli-augusti kaitselahingutes 1944, oli Vaivara kalmistu rindejooneks. Künnis, millel kalmistu asub, pakkus varjevõimalust ja nii kasutatigi kalmistu lääneserva astangut punkrite ehitamiseks, kalmistu varjus hoiti tankitõrjekahureid ja –rakette. Neist viimaseid kutsusid eestlastest sõjamehed (kalmistu varjus hoidis positsioone Eesti Diviisi 47. rügemendi tankitõrjekompanii) „ahjutorudeks“. Veelgi hirmsamaid raskerelvi – rakettpomme – kutsuti nende lennuhääle järgi omakorda „lehmadeks“. Kalmistu ees olid kaevunud „Danmarki“ pataljoni (taanlased) võitlejad. Otseselt lähivõitlust kalmistu omamise üle ei toimunud, küll aga kannatas kalmistu ägeda kaudtule tõttu – igaüks võib selles veenduda nähes arvukaid killuauke vanades raudristides. Kalmistu taga varjunud tankid suutsid oma ootamatu rünnakuga 29. juulil tuua pöörde Sinimägede suurlahingu ühes kulminatsioonipunktis, mil Grenaderimägi oli langenud ja Punaarmee oli ümber haaramas ka Tornimäge (sõjameeste kõnepruugis: kõrgendik 69,9).
Suurem osa kahjustatud ristidest on uuesti üles aidatud pärast sõda. Võssakasvanud ja poolenisti unustatud vana kalmistu korrastamisega alustasid vaivaralased laiema hooga 1986. aastal. Suureks sammuks kalmistu taastamisel oli Arvo Puu korraldatud mälestusmüüri rajamine 2000 aastaks. Mälestusmüürile on paigutatud kivitahvleid nii erinevate väeosade, langenud üksiksõdurite, hävinud ajalooliste hoonete kui ka teenekate Vaivara inimeste mälestuseks. Kivitahvlite rida on väga pikk...
 

Muuseumi uus koduleht www.sinimagedemuuseum.ee

____________________________

PARIM UUS SEIKLUS 2019

Vaivara Sinimägede muuseum – AJARÄNNAK 1944. a. EVAKUATSIOON

____________________________

Maastikumäng
Programmi käigus saavad õpilased teada, kuidas lugeda kaarti, mida
tähendavad märgid ja värvid kaardi peal. Kaardi abil peavad lapsed leidma kontrollpunktid ja lahendama vastavad ülesanded.

Maastikumäng läbib Sinimäe asula kõige huvitavamad kohti nagu Sinimäe põhikool, I maailmasõja punkrid, Pargimägi ja vaatetorn.

Mängu käigus toimub ka muuseumi külastus.
Vanus: 4-6 klass
Maksumus: 20 eur+ muuseumi pilet
Inimeste arv: kuni 10 in.

____________________________

Vaivara Sinimägede Muuseum on avatud

Avatud: T- L  10.00- 17.00;
15. juuni-15.august 10.00-18.00 
P 10.00- 16.00

Muuseumi hinnakiri alates 15.jaanuarist:

Pilet
3 €

Sooduspilet
(õpilased alates 10.a, üliõpilased, ajateenijad, pensionärid)
2 €
Lastegrupi liige kuni 10.a
1 €

Perepilet
7 €

Giiditasu muuseumis (kuni 30 min, ettetellimisel)
10 €
Giiditasu eestikeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
30 €
Giiditasu võõrkeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
35 €

____________________________

Giidide ja matkade tellimine

392 4634 (muuseum)

muuseum@vaivara.ee

Ivika Maidre 56 474 552

Tõnis Tolpats 53 636 222

Jekaterina Muravjova 55587274

____________________________ 

____________________________Endises Vaivara mõisa aidas on avatud 1944.a. lahingutele pühendatud väljapanek. Eksponeeritud on relvi, mundreid, fotosid, sõdurite isiklikke esemeid. Muuseumis on võimalik vaadata ajalugu tutvustavaid ja kroonikafilme.