Uudised
Sillamäe linna naabruses, kohas, kus uus ja vana Narva maantee lahknevad, seisab teeveerul tondiloss. Varemetes kivihoone, mille kunagist suursugusust siiski veel aimata. See on Vaivara rahvamaja, omamoodi sümbol nii siinsele rikkalikule kultuurielule kui ka sõjast tingitud hävingule. Rahvamaja oli moodsamaid omal ajal. Ehitamisel, aastatel 1908-1910 andsid oma panuse paljud ümbruskonna inimesed, suures osas vabatahtliku tööga. Mitmed lähikonna mõisnikud on toetanud rahvamaja püstitamist ka rahaliselt, Vaivara parun Korff lisaks veel maa ja materjalidega. Hoone ehitust vedas karskusselts „Külvaja“, kes majandas rahvamaja ka edaspidi koos Vaivara Ühispangaga. Maakoha kohta oli rahvamaja esinduslik: kahekorruseline kivihoone mahutas ligi 300-kohalise saali, näitelava mõõtmetega 9x15 m, einelauaruumid, raamatukogu, pangaruumi, elektrimasinaruumi, majahoidja elukorteri. Omaette kõrvalhooned olid hobuste varjualuse, keldri ja puukuuri tarvis. Üksi ühel talvepäeval tuli maja soojakskütmiseks arvestada neli ruumi puudega. Enne Teist maailmasõda seati rahvamajja sisse statsionaarne kino näitamise aparaat. Kõik ümbruskonna suuremad rahvapeod, seltside üritused, suurte teatrite külalisetendused jne. toimusid selles väärikas hoones.
Sõja ajal kasutas rahvamaja ka Vaivara vallavalitsus kuna Perjatsi külas asuv vallamaja põletati hävituspataljoni poolt maha. Kui rinne 1944. aastal pikemalt Sinimägede juures peatus, oli rahvamajas saksa sõjaväe haigla. Suuremaid kahjustusi hoone sõjas ei saanud. Hiljem majutati rahvamajas sõjavange, kolhoosi ajal aga kõike põllumajanduses vajalikku. Vaikne allakäik viis rüüstamiste ja süütamisteni. Hoone muutus eikellegi omaks.

Muuseumi uus koduleht www.sinimagedemuuseum.ee

____________________________

PARIM UUS SEIKLUS 2019

Vaivara Sinimägede muuseum – AJARÄNNAK 1944. a. EVAKUATSIOON

____________________________

Maastikumäng
Programmi käigus saavad õpilased teada, kuidas lugeda kaarti, mida
tähendavad märgid ja värvid kaardi peal. Kaardi abil peavad lapsed leidma kontrollpunktid ja lahendama vastavad ülesanded.

Maastikumäng läbib Sinimäe asula kõige huvitavamad kohti nagu Sinimäe põhikool, I maailmasõja punkrid, Pargimägi ja vaatetorn.

Mängu käigus toimub ka muuseumi külastus.
Vanus: 4-6 klass
Maksumus: 20 eur+ muuseumi pilet
Inimeste arv: kuni 10 in.

____________________________

Vaivara Sinimägede Muuseum on avatud

Avatud: T- L  10.00- 17.00;
15. juuni-15.august 10.00-18.00 
P 10.00- 16.00

Muuseumi hinnakiri alates 15.jaanuarist:

Pilet
3 €

Sooduspilet
(õpilased alates 10.a, üliõpilased, ajateenijad, pensionärid)
2 €
Lastegrupi liige kuni 10.a
1 €

Perepilet
7 €

Giiditasu muuseumis (kuni 30 min, ettetellimisel)
10 €
Giiditasu eestikeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
30 €
Giiditasu võõrkeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
35 €

____________________________

Giidide ja matkade tellimine

392 4634 (muuseum)

muuseum@vaivara.ee

Ivika Maidre 56 474 552

Tõnis Tolpats 53 636 222

Jekaterina Muravjova 55587274

____________________________ 

____________________________Endises Vaivara mõisa aidas on avatud 1944.a. lahingutele pühendatud väljapanek. Eksponeeritud on relvi, mundreid, fotosid, sõdurite isiklikke esemeid. Muuseumis on võimalik vaadata ajalugu tutvustavaid ja kroonikafilme.