Uudised
Mummassaarest saab alguse nn Tannenbergi liin, üle Sinimägede ja Sirgala kuni Narva jõe keskjooksuni kulgenud kindlusrajatiste kompleks. Liin on oma nime saanud I maailmasõja lahingu järgi Preisimaal, kus 1914. aasta augustis purustati 2. Vene armee. Tannenbergi liini ehitamist alustati 1943. aastal ja siin rakendati arvatavasti ka lähedaloleva Vaivara koonduslaagri vange. Soome lahest kuni Peipsi järveni oli kaitsejoon kindlustatud täisprofiilis kaevikutega, mis vooderdatud palkide ja lattidega. Madalamates kohtades, kus ei olnud võimalik kaevata, püstitati muldvallidega varjatud palkidest tarad. Siin asusid ka relsside ja 4-8 palgikihiga kaetud punkrid, lahtised ja poolkinnised tulepunktid, kaevikute taga omakorda meeskonnavarjendid. Liinile paigutati tanki-ja traattõkked. Paar-kolm kilomeetrit esimesest asus teine kindlustatud positsioon. Staabipunkritest asusid Tornimäe lõunaküljel 23. rügemendi (norralased), põhjaküljel 49. rügemendi (hollandlased), edelas 24. rügemendi (taanlased) staabid. Tannenbergi liini lõunapoolset osa Kurtna ja Narva jõe vahel teenindas ulatuslik, spetsiaalselt roigasteedele rajatud raudteevõrk. Tänaseni on suhteliselt hästi säilinud, ja osaliselt ka taastatud RMK Mummassaare puhkekoha-lähedane kaevikuteliin mõnesaja meetri kaugusel merest. Sinimägede lahingute ajal oli Mummassares suhteliselt vaikne – millegipärast ei üritanud venelased läbimurret mujal kui maantee lähistel.
Mummassaare nimetus tuleb prantsuse keelest (Mon Blansiere - minu nauding) ja on mugandunud eestipäraseks. Nime võtsid kasutusele tsaariajal siinsetes suvilates puhanud Peterburist ja Moskvast pärit suvitajad. Eelkõige köidab Mummasaare oma loodusega. Ranna kivikülvi suurtele rahnudele on isegi nimed antud. Naistekivi taga vahetasid naised riideid, Sadamakivi külge kinnitasid kalurid paate, Rannakivil armastati mõõna ajal päevitada. Siin-seal suubuvad merre allikalised ojakesed, mis määravad taimestiku lopsakuse. Nõukogude perioodil ehitas Sillamäe tehas siia oma pioneerlaagri, mis tänaseks on lammutatud. Mummasaare pakub huvi ka arheoloogiahuvilistele. Siit lähedalt on 1936.aastal leitud haruldane pronksiaegne aasaga õõskirves. See ornamendiga kaetud 7,5 cm pikkune leid on tuntuks saanud Vaivara kirve nime all. Nagu siis kohale sõitnud professor M. Schmiedelm nentis, on tegu iidse asulakohaga ja pööras tähelepanu ka randa viiva tee ääres asuvale I aastatuhande teisest poolest pärinevale kivikalmele. 

Muuseumi uus koduleht www.sinimagedemuuseum.ee

____________________________

PARIM UUS SEIKLUS 2019

Vaivara Sinimägede muuseum – AJARÄNNAK 1944. a. EVAKUATSIOON

____________________________

Maastikumäng
Programmi käigus saavad õpilased teada, kuidas lugeda kaarti, mida
tähendavad märgid ja värvid kaardi peal. Kaardi abil peavad lapsed leidma kontrollpunktid ja lahendama vastavad ülesanded.

Maastikumäng läbib Sinimäe asula kõige huvitavamad kohti nagu Sinimäe põhikool, I maailmasõja punkrid, Pargimägi ja vaatetorn.

Mängu käigus toimub ka muuseumi külastus.
Vanus: 4-6 klass
Maksumus: 20 eur+ muuseumi pilet
Inimeste arv: kuni 10 in.

____________________________

Vaivara Sinimägede Muuseum on avatud

Avatud: T- L  10.00- 17.00;
15. juuni-15.august 10.00-18.00 
P 10.00- 16.00

Muuseumi hinnakiri alates 15.jaanuarist:

Pilet
3 €

Sooduspilet
(õpilased alates 10.a, üliõpilased, ajateenijad, pensionärid)
2 €
Lastegrupi liige kuni 10.a
1 €

Perepilet
7 €

Giiditasu muuseumis (kuni 30 min, ettetellimisel)
10 €
Giiditasu eestikeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
30 €
Giiditasu võõrkeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
35 €

____________________________

Giidide ja matkade tellimine

392 4634 (muuseum)

muuseum@vaivara.ee

Ivika Maidre 56 474 552

Tõnis Tolpats 53 636 222

Jekaterina Muravjova 55587274

____________________________ 

____________________________Endises Vaivara mõisa aidas on avatud 1944.a. lahingutele pühendatud väljapanek. Eksponeeritud on relvi, mundreid, fotosid, sõdurite isiklikke esemeid. Muuseumis on võimalik vaadata ajalugu tutvustavaid ja kroonikafilme.