Uudised

Rootsi valliks ehk kantsiks nimetatakse Põhjasõja (1700-1721) ajal venelaste poolt rootslaste tõkestamiseks rajatud muldkindlustusliini koos reduutidega (kraavi ja rinnatisega ümbritsetud hulknurkse tulejoonega välikindlustus). 1700. aastal oli Karl XII löönud Narva all hävitavalt vene vägesid ja rootslased kindlustusid Narvas. Pärast paariaastast rahu asusid venelased 1704. aastal taas Narvat piirama. Selleks blokeeriti linn nii jõe kui ka maismaa poolt. Tallinna suunale hakati samuti rajati kaitseliini, ehkki rootslaste peavägi võitles sel ajal Eestimaast kaugel, nimelt Poolas. Kuue tragunipolgu poolt väljaehitatud kaitseliin algab Pimestiku külast mere ääres ja on kuni Tornimäeni ka tänapäeval looduses hästi jälgitav. Tornimäelt edasi suundus kaitseliin Sinimägede jalamit pidi kaarjalt Auvere soodeni. Rootsi vall kagupoolsem osa pole enam maastikul jälgitav, arvatavasti on seda ehitist kahjustanud nii mõisa ja asunduse rajamine kui ka loomulikult sõjad.

Lisaks valvepostidele seisid kaitseliinil arvatavasti ka mõned suurtükid. Tolleaegsed suurtükid olid rasked (tuleraud võis kaaluda kuni 3 tonni ) ning vajasid teenendamiseks ja ümberpaigutamiseks hulka mehi. Laskemoonana kasutati raudkuule, mis tavaliselt tekitasid jalaväele suuri kaotusi. Kaitseliini ehitamist käis inspekteerimas ka tsaar Peeter I isiklikult, kes polnud rahul töötempoga ja kamandas siia appi uusi traguneid.
Sõjategevuseks Rootsi vallil ei läinudki. Veel samal, 1704. aastal, vallutasid venelased Narva. Rootslastel polnud jõudu linnale appi tõtata, seega jäi ka Rootsi vall neil proovimata.

Muuseumi uus koduleht www.sinimagedemuuseum.ee

____________________________

PARIM UUS SEIKLUS 2019

Vaivara Sinimägede muuseum – AJARÄNNAK 1944. a. EVAKUATSIOON

____________________________

Maastikumäng
Programmi käigus saavad õpilased teada, kuidas lugeda kaarti, mida
tähendavad märgid ja värvid kaardi peal. Kaardi abil peavad lapsed leidma kontrollpunktid ja lahendama vastavad ülesanded.

Maastikumäng läbib Sinimäe asula kõige huvitavamad kohti nagu Sinimäe põhikool, I maailmasõja punkrid, Pargimägi ja vaatetorn.

Mängu käigus toimub ka muuseumi külastus.
Vanus: 4-6 klass
Maksumus: 20 eur+ muuseumi pilet
Inimeste arv: kuni 10 in.

____________________________

Vaivara Sinimägede Muuseum on avatud

Avatud: T- L  10.00- 17.00;
15. juuni-15.august 10.00-18.00 
P 10.00- 16.00

Muuseumi hinnakiri alates 15.jaanuarist:

Pilet
3 €

Sooduspilet
(õpilased alates 10.a, üliõpilased, ajateenijad, pensionärid)
2 €
Lastegrupi liige kuni 10.a
1 €

Perepilet
7 €

Giiditasu muuseumis (kuni 30 min, ettetellimisel)
10 €
Giiditasu eestikeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
30 €
Giiditasu võõrkeelsel piirkonda tutvustaval ekskursioonil (ettetellimisel)
35 €

____________________________

Giidide ja matkade tellimine

392 4634 (muuseum)

muuseum@vaivara.ee

Ivika Maidre 56 474 552

Tõnis Tolpats 53 636 222

Jekaterina Muravjova 55587274

____________________________ 

____________________________Endises Vaivara mõisa aidas on avatud 1944.a. lahingutele pühendatud väljapanek. Eksponeeritud on relvi, mundreid, fotosid, sõdurite isiklikke esemeid. Muuseumis on võimalik vaadata ajalugu tutvustavaid ja kroonikafilme.